Yükleniyor...

Anne Sütünü Artıran 5 Besin

Bu Yazıyı Paylaşın:

Anne sütü, bebeklere verebileceğimiz (özellikle ilk altı ay) en sağlıklı ve koruyucu besin özelliğini taşıyor. Araştırmalar, ilk altı ay anne sütü alan bebeklerin, yetişkinlik döneminde hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin daha dayanıklı ve gelişmiş olduğunu gösteriyor. Anne ve bebek için oldukça büyülü bir an olan emzirme, bebek için hayatı boyunca önem taşıyacak bir olgu. Bu nedenle sağlık problemi yaşamayan her annenin kendi imkanı doğrultusunda mutlaka emzirmeye çalışması  çok önemli. Bizde bu önemi korumak ve tatlı heyecan yaşayan anneleri bir nebze de olsa rahatlatmak için, anne sütünü artıran besinlere bu makalemizde yer verdik. İşte anne sütünü artırıcı nitelik taşıyan 5 besin...


1. Yulaf
Son yıllarda diyet listelerinde ve sporcu beslemelerinde yulaf oldukça yaygınlaştı. Uzun süre tokluk hissi yaratan yulaf aynı zamanda yüksek lif içerdiği için bağırsakların çalışmasını da hızlandırarak kişiye besin konusunda oldukça kaliteli bir öğün sağlıyor. Anne sütünü artırıcı niteliği sayesinde emziren annelere de önerilen yulafı beslenmenize mutlaka eklemeli ve yulaf kullanmayı bir yaşam tarzı haline getirmelisiniz.
2. Havuç
Özellikle göz sağlığı konusunda insan sağlığına yardımcı olduğunu bildiğimiz havuç, emziren annelere güzel bir sebze önerisi. Ara öğün atıştırmalıkları arasında sağlıklı ve eğlenceli bir seçenek olan havucu sıkça kullanmalı, yediğiniz tatlılara, yemeklere eklemeyi ihmal etmemelisiniz.


3. Sarımsak
Birçok antiyotikten daha sağlıklı olduğunu bildiğimiz soğan ve sarımsak, yine bizi yalnız bırakmıyor ve  anne sütünü artırma konusunda da yanımızda yer alıyor. Tüm sebzelerde geçerli olan "çiğ kullanımı daha yüksek vitamin içerir" doğurusu sarımsakta da geçerli. Ancak emziren bazı anneler çiğ kullanıma uyum sağlamayadığı için yemeklerde pişmiş olarak da tüketebilirler.
4. Ceviz
Beyin gelişimine çok önemli katkısı olduğunu bildiğimiz bu güzel kuruyemiş anne sütünü artırmada yüksek etki içeriyor. İçinde bulundurduğu yağ ile günlük almamız gereken yağ miktarının bir kısmını sağlıklı bir şekilde almamızı sağlıyor. Yetişkin, yaşlı, çocuk, emziren anne.. Her yaştan ve nitelikten insanın imkanı doğrultusunda kullanması gereken bir besin türü.
5. Badem
Tokluk seviyesini uzun süre koruyan bademin, kavrulamamışının yani çiğ olanının tüketilmesi uygun. Çünkü emziren annelerin, zaten az tuz tüketmesi gerekir. Sağlıklı bir besini kavrulmuş ve tuzlu şekilde tüketmek yarardan çok zarar sağlayacaktır.

Diğer Makaleler