Yükleniyor...

Çocuk Gelişiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Konu

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çocuk yetiştirme konusu insanlık için oldukça dikkate alınması gereken bir konu. Çünkü siz dünyadan ayrıldığınızda arkanızda birini bırakacaksınız ve onun davranışlarının yaklaşık %80 ini siz belirlemiş olacaksınız. Dolayısıyla çocuk gelişimi konusu titizlikle incelenmesi gereken konulardan biri. Çocuğunuz, 0-4 yaş arası çevresinde ne olup bittiyse hepsini kaydeder. Ve yetişkinlik dönemi dahil bütün hayatını şekillendirmede bu kaydettikleri ona yön verir. Bu nedenle özellikle bu yaşlarını ve tüm çocukluk dönemini verimli geçirmesi için anne babalar olarak onlara üretici, sakin, huzurlu ve kendini güvende hissettiği bir ortam sağlamalıyız. Bizde sizler için uzmanların 0-7 yaş grubu üzerine verdiği önerileri araştırdık ve sizlerle paylaştık...

1.Çocuğunuzun Sizden Bağımsız Bir Birey Olduğunu Kabul Edin ve  Onu Yargılamayın

Bu olgu özellikle Türkiye'de henüz yerleşmemiş olsa da, yeni nesil anne babalar araştırıp uygulamada gayet başarılı. Yeni doğmuş bir bebekte olsa, 10 yaşında bir çocukta olsa, sırf sizin çocuğunuz diye sizinle aynı düşünce yapısına sahip olmasını beklemek çocuklarımıza büyük haksızlık. Çevremizdeki farklı düşünce yapısına sahip insanları bile kabul edemezken, çocuğumuzun farklı fikirlerini kabul etmek hayli zor olsa da onun kişiliğini tamamlayabilmesi ve kendini tanıyabilmesi için fikirlerini yargılamayın. Yargılama, çocuğa; 'ben olduğum gibi sevilmiyorum yani burada güvende değilim' duygusunu yerleştirir. Bu güvensizlik duygusu ise aile içinde kesinlikle olmaması gereken bir durumdur. Bu düşünce yapısında olmayan ebeveynlerin yaptığı büyük bir yanlışta, çocuğun kendi deneyimlerini kazanmasına izin vermemek. Bırakın çocuğunuz doğruyu yanlışı kendisi bulsun, düştüğü yerden kalkmasını kendisi öğrensin. Ama bütün bunları yaşarken sizin onu koşulsuz sevdiğinizi bilsin.
2. Gözlerinin İçine Bakarak Konuşun

Çoğumuz çocuğumuzla konuşurken ona yukarıdan bakarak konuşuruz. Ancak bu durum çocukta güçlü güçsüz ilişkisinin, güçsüz tarafı olduğu duygusunu yaratır ve kendine güveni sarsılır. Yaşı farketmeksizin çocuğunuzla göz teması kurmak için dizlerinizin üzerinde, onun boy hizasına gelerek konuşun. Böylece çocuğunuz, aranızdaki ilişkinin eşitlik ilkesi içinde geliştiğini hisseder, size ve kendine olan güveni artar. Sizde, çocuğunuzla ileriki yaşlarda iletişim sorunu yaşamamanın yollarından birini sağlamış olursunuz.3. Merakını Öldürmeyin
Hepimiz biliyoruz ki çocuğumuz kaç yaşında olursa olsun ona karşı sabırlı olmalıyız. Bu durum zaman zaman ebeveynler için kendilerinden fedakarlık etmek anlamına geliyor. Özellikle 2-3 yaş aralığında oldukça meraklı olmaya başladıkları için bu dönemde olağanüstü sabırlı göstermeniz gerekiyor. Çünkü onun merakı, geleceği için en önemli şey. Sorduğu sorulara sakin, yapıcı, açıklayıcı ve daha çok merak etmesini sağlayacak şekilde cevaplar verin. Emin olun sesinizin tonundan bile ruh halinizi anlayacak ve ona göre bir sonraki sorusunu ya hevesle ya da çekinerek soracaktır. Bilimle ilgili olmasını sağlayın. Evde birlikte küçük deneyler yapın. Evin kirlenmesinden ve dağılmasından korkarak keşfedeceği şeyleri sınırlamayın. Eviniz bir saatte temizlenir ama çocuğunuzun kaçırdığı küçük bir deneyim hayatında büyük kayıplara yol açabilir.
4. Ebeveynleri Olarak Aynı Fikirde Olun
Anne-baba-çocuk ilişkisinin en büyük sorunlarından biri anne ve baba arasındaki anlaşmazlıktır. Çocukla ilgili bir konuda anne baba anlaşmazlığa düştüğü zaman, bu konu çözülmeden önce çocuğunuza, bu konunun henüz çözüme ulaşmadığını ama en kısa zamanda ebeveyn olarak karar verip onunla konuşacağınızı tatlı bir dille anlatmalısınız. Aksi bir durumda çocuk ikileme düşer, ne yapacağını bilemez. Hangi tarafın onu sevip hangi tarafın ona kızacağını kestiremediği için dengesiz davranışlar sergileyebilir.
5. Mutfakta Zaman Geçirmesine İzin Verin
Çocuk gelişiminde anne önemli bir rol modeldir. Baba işte olduğu için çocuk zamanının çoğunu anneyle geçirir. Annenin de evle ilgi sorumluluklarından dolayı vaktinin büyük bölümü mutfakta geçer. Çoğu kadın ise mutfakta ayak altında kimseyi istemez. Ancak cinsiyet gözetmeksizin, çocuklarımızı mutfakta olabiliğince faal tutmalıyız ki el becerileri gelişme göstersin, ileride sizden uzakta yaşayacağı zaman geldiğinde bocalamasın. Kurabiyeler yaparken şekiller vermesine, hamurla oynamasına izin verin. Kısacası çocuğunuz evine, mutfağına yabancı olmasın.

Diğer Makaleler