Yükleniyor...

Çocuklarınıza Oynatabileceğiniz 6 Zeka Oyunu

Bu Yazıyı Paylaşın:


Çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminde oyunlar önemli yer tutuyor. Uzmanlar çocukların oyun oynamasının, onların yaratıcılığını artırdığı görüşünde. Ebeveynler ise bu konuda tereddütle birlikte kafa karışıklığı yaşıyor. Çoğu anne baba istiyor ki çocuğum hemen her türlü bilgiyi öğrensin, akademik hayatında hep başarılı olsun. Ancak çocukların hayal gücünün gelişmesi için, akademik başarısının yanında spor, müzik, edebiyat, tiyatro gibi sosyal alanlara da ilgilerinin çekilmesi gerekiyor. Aksi takdirde tek yönlü büyüyen çocuklarımız dar bakış açısına sahip yetişkinlere dönüşüyor. Bu durumdan kaçınmak isteyen ebeveynler için çocuk gelişiminde oyunun önemini belirtmek üzere, çocuklarınıza oynatabileceğiniz oyunları sizler için yazdık..

1. Santranç
Satranç, stratejik bir oyundur. Her adımda bir sonraki hamlenizi hesaplamanız gerekir. Bu nedenle çocukların satranç oynamaya küçük yaşta alışması, stratejik ve çok yönlü düşünebilmesine yardımcı oluyor.
2. Puzzle
Puzzle yapmak sabır gerektiren bir iştir. Bazı çocuklar puzzle yapmayı çok severken, bazıları hiç hoşlanmaz. Ancak ilgili parçaları bir araya getirebilmesi dikkat yeteğini ortaya çıkarır ve sabırlı olmayı öğrenir. Bu da zeka gelişimine yardımcı olan bir etkinliktir.3. Koridor
Eğitim fakültelerinin bazı derslerinde okutulan ve çocukların gelişimine yardımcı olmak üzere, öğretmen adaylarına öğretilip oynatılan bu oyun aynen satranç gibi eğlenceli ve stratejik bir oyun. 8 yaş üstü çocuklarınıza rahatlıkla öğretip birlikte oynayabileceğiniz bir oyun.
4. Jenga
Dikkat ve el becerisi gerektiren zevkli bir oyun jenga. Çocuklarınızın sıkılmadan oynayabileği oyunlardan biri. Küçük yaşlardan itibaren severek oynayan çocukları, gittiğiniz birçok evde mutlaka rastlamışsınızdır.
5. Safari Saklambaç
Yurt dışında 3 yaş üstü çocukların sıklıkla oynadığı oyun. Mantıksal gelişimi ve algıyı açmak üzere tasarlanan oyunu oynaması için çocuklarınıza mutlaka şans vermelisiniz.
6. Rush Hour
Dört farklı seviyede oynanan zeka oyunu. Amerika'da birçok ödül aldığını ve satış rekorları kırdığını söyleyebiliriz. Yoğun trafikten arabanızı çıkarmaya çalışmaya yönelik konsepti bulunuyor.8 yaş üstü çocuklarınıza oynatmanız tavsiye ediliyor.

Diğer Makaleler