Yükleniyor...

En Sevilen 5 Kedi Cinsi

Bu Yazıyı Paylaşın:

Kediler yüzyıllardır insanoğlunun hayatında. Öyleki yapılan birçok kazı çalışmasında insan mezarlarından kedi kemikleri de çıkıyor. Mısır kültüründe kedilerin yerinin önemli olduğu da biliniyor. Çünkü Mısır, tahıl yetiştirmede dünyada başı çekiyordu ve bu yetişen tahılların ambarlarda saklanması gerekiyordu. Ancak bir sorun vardı, bu tahılları farelerden, haşerelerden korumak. İşte kediler burada devreye giriyor ve bu işi layıkıyla yapıyorlardı. Kedilerin bu özelliğini keşfeden insanlar ise onları buralara çekmek için ellerinden geleni yaptılar ve kediler insanoğlunun hayatına girerek evcilleşmeye başladı. Bu iş o kadar büyüdü ki Mısırlılar onlara tapma yolundan bile geçtiler. Kedileri öldürmenin ya da onlara zarar vermenin karşılığına büyük cezalar kondu. Persler ve Mısırlılar arasındaki savaşlarda Persler,  Mısırlıların bu özelliklerini bildikleri için kedileri onlara karşı kullandılar. İşte hayatımızdaki yeri bu kadar köklü ve derin olan kedilerin, günümüzde en sevilen cinsleri...


1. Kurilian Bobtail
Bu cinsin anavatanı Rusya'dır. Büyüklüğü ve sağlıklı olmasıyla bilinir. Bu yüzden aile kedisi olarak çok sık tercih edilir.
2. Exotic Shorthair
İran kedisi ve American Shorthair ırklarının karışımıyla doğan bu sevimli kedi cinsi; dayanıklı, kısa bacaklı ve büyük patilidir.


3. Persian (İran Kedisi)
Bakımı oldukça zor olsa da en çok tercih edilen tür olan İran Kedisi, ailelerine olan düşkünlükleriyle bilinir. Tüylerinin her gün yavaş yavaş ve özenle taranması gerekir. Eğer çalışıyorsanız bu kadar bakım yapmaya zamanınız yok demektir. Dolayısıyla bu güzel kedi cinsini size tavsiye etmemeliyiz.
4. American Curl
En duyarlı kulaklara sahip olan türdür. Neşesi ve pozitiflikleriyle sizi mutlu ederler.
5. Chinchilla
İsmini Güney Amerika'da bulunan bir kemirgenden alır, çünkü ikisinin de tüyleri benzerlik gösterir. Sakin ve uysallıklarıyla bilinirler. Eğer huzur arıyorsanız bu kediler size aradığınızı verebilirler.

Diğer Makaleler