Yükleniyor...

En Sevilen Türkan Şoray Filmleri

Bu Yazıyı Paylaşın:

Türkan Şoray.. Yeşilçam sinemasının şüphesiz bir çok filmini çekmiş, güzelliğiyle en çok konuşulmuş, Kadir İnanır'la gerçekten çift olması en çok istenmiş efsane oyuncu. Henüz on beş yaşında Türker İnanoğlu tarafından keşfedilen Şoray, ilk filmi Köyde Bir Kız Sevdim'den sonra hızla yeni teklifler almaya başladı ve sinema dünyasının dikkatini üzerine çekmeye başladı. Zamanla 'Şoray Kanunları' ile ünlünen Türkan Şoray, teklif aldığı her rolde oynamamaya karar verdi. Ve biz onu Türk sinemasının kült filmlerinde daima gördük. Şimdi de sizler için Türk sinemasının 'Sultan' ının en sevilen filmlerini sıraladık...


1. Selvi Boylum Al Yazmalım
Yarım kalan bir aşk hikayesini, hepimizi ağlatacak şekilde ele alan filmi, her yaş grubu az ya da çok bilir. İlyas rolünü canlandıran Kadir İnanır'a hepimiz kızdık, Asya'ya ise hep birlikte üzüldük. "Sevgi neydi? Sevgi emekti.. " replikleri hafızalarımıza kazındı.
2. Dila Hanım
Arazi anlaşmazlığı yüzünden kocası vurulan Dila Hanım, kocasını öldürenlerden intikam almaya kararlıdır. Tesadüf sonucu, kocasını öldüren Rıza Bey ile tanışır ancak onun aradığı adam olduğunu bilmemektedir. Bu iki birbirinden habersiz düşman aşık olur ve hikayelerini izlemeye başlarız.
3. Devlerin Aşkı
Kadir İnanır ile başrollerini paylaştığı filmde Türkan Şoray, iki arkadaşın da kendisine aşık olduğu Türkan karakterini canlandırır.


4. Kara Gözlüm
Balıkçı Azize kararkteriyle çok sevdiğimiz, içimize işleyen film. Dedesiyle birlikte yaşayan ve balıkçılık yapan Azize, balıkları satmak için şarkı söyler. Azize'nin sesini duyup beğenen bir gazino patronu ona iş teklif eder. Para kazanmaya ihtiyacı olan Azize de teklifi kabul eder. Bu sırada kimliğini gizleyen bestekar Azize'ye aşık olur. Azize şarkıları çok beğenir ve bestelerin sahibini aramaya başlar.
5. Güllü Geliyor Güllü
Kan davasının intikamını almak için İstanbul'a gelen Güllü'nün macerasını anlatır.
6. Dönüş
Türkiye'den Almanya'ya çalışmak için giden ve karısını köyde bırakan İbrahim ( Kadir İnanır ) , Almanya'da evlenmiş ve bir çocuk sahibi olmuştur. Köyde kalan karısının hakkında çıkan dedikodular sonucu ülkeye dönüş yapan İbrahim, bir kaza geçirir ve çocuğuna köyde brakıp gittiği karısı bakar.
7. Kadın Değil Baş Belası
Kendisine kalan mirası alabilmesinin tek yolu evlenmek olan Murat'ın avukatı onu idam mahkumu olan Naciye ile evlenmeye ikna eder. Naciye'de kabul eder ancak suçsuz olduğu ispatlanır ve hapishaneden çıkar. Maceraları bu şekilde başlamış olur.

Diğer Makaleler