Yükleniyor...

Hızlı Kilo Almamızın 5 Nedeni

Bu Yazıyı Paylaşın:

Günümüzde fazla kilo; kadın erkek, genç yaşlı herkesin en büyük problemlerinden biri. Çoğumuzun hayatında bir kere de olsa kilo sorunu yaşadığını söylemek çok da yanlış olmaz. Kilo sorunu baş göstermeye başlayınca da, başlamasıyla bitmesi çok sürmeyen diyetler, düzenli ya da bir kereye mahsus gidilen diyetisyenler devreye giriyor. Peki kilo almamızın sebebi gerçekte ne? İşte bu yazımızda ele aldığımız  hızlı kilo almamızın 5 nedeni..


1.Büyük Porsiyonlarda Yemek Yemek
Uzmanlar karnımızın doyması için, önce beynimizin doyması gerektiğini söylerler. Bu yüzden posiyonları küçültmek için, küçük tabaklarda yemek yemenin beyne olumlu etki yaptığını ve böylece daha az yemek yediğimizi kanıtladılar. Sizde hızlı  kilo almak istemiyorsanız aşağıdaki bu adam gibi dolu dolu tabaklarda yemek yemeyi tercih etmeyin.  :)
2. Az Çiğnemek
Hızlı yemek yiyen insanların genelde kilolu oldukları bilinen bir gerçektir. Çünkü beynimiz bize yemek yemeye başladıktan ortalama yirmi dakika sonra "doydum" komutunu verir. Dolayısıyla yemekleri uzun uzun çiğneyerek yemek, daha az yemek yememizi sağlar ve hızlı kilo almamızı engeller.


3. Az Su İçmek
Suyu fazla  içmek bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı kazananlar sağlıklı bir yola adım atmışlardır. Nitekim vücudun susuz kalması kilo probleminizi olumsuz etkiler. Uzmanlar günde en az 2.5 litre su içmemiz gerektiğini söylerler. Bununla birlikte vücut yapınız, kilonuz, günlük hareket ve spor düzeyinize göre bu koşul değişiklik gösterebilir. İçinde bulunduğumuz sıcak yaz aylarında iki litre ve üzeri su içmeye özen gösterin.
4. Spor Yapmamak
Spor sadece kilo vermek için değil, vücudunuzu zinde tutmak, kendinize olan güveninizi artırmak ve sosyalleşmenizi sağlamak adına önemlidir. Sporun yaşı, zamanı, cinsiyeti olmaz. Her yaşta, her yerde spor yapılabilir. Ancak kendinizi zorlamamak, ilk günden çok yüklenmemek, sakatlanma risklerine karşı kendinizi korumak önemlidir. Yani hızlı kilo almamızın en önemli nedenlerinden biri de hareketsiz kalmaktır.
5. Beslenme Şeklinizi Değiştirmemek
Fast Food hayatımıza girdiğinden beri, beslenme alışkalıklarımız ciddi şekilde bozularak vücudumuza kalıcı zararlar vermeye başladı. Sadece kilo sorunu değil, kalp sağlığı sorununu da beraberinde getirdi. İstediğiniz her türlü diyeti yapın, istediğiniz sporu istediğiniz sıklıkta yapın, beslenme şekliniz değişmeden kilo vermeniz mümkün değildir. Hızlı kilo almanıza neden olan yağlı yiyeceklerden, her türlü hamur işinden uzak durmalı ve fast food tarzı beslenmeyi hayatınızdan çıkarmalısınız.

Diğer Makaleler