Yükleniyor...

Mutfağımıza Girmiş 5 İtalyan Yemeği

Bu Yazıyı Paylaşın:

Dünya mutfağı deyince akla ilk gelen mutfak İtalyan mutfağı. Bu sıcak, güzel Akdeniz ülkesinin yemeklerinin ülkemizde bu kadar yaygın ve bilinir olmasının sebebi Türk mutfağıyla benzerliklerinin çok olması. Damak tadımıza çok benzediği için, yerken asla yabancılık çekmeğimiz güzel lezzetler mevcut. Peki İtalyan mutfağının dünya mutfağında bu kadar ünlü olmasının sebebi ne? Bu soruyu sorduğumuzda yaptığımız araştırmalar bize şunu gösteriyor: İtalya birçok insan topluluğuna, imparatorluğa, krallığa, ev sahipliği yapmış bir ülke. Bu kadar köklü bir coğrafyanın ikliminin yarattığı güzellikler de meyve sebze çeşitliliğini artırdığından bu çeşitlilik yemeklerine yansıyor. Bizde bu çeşitliliğe ayna tutmak için ülkemizde iyi bilinen ve sık sık yapılan İtalyan yemeklerini sizler için sıraladık..


1. Pizza
Pizza dünyanın neresine giderseniz gidin bulabileceğiniz ancak orjinalini ve en güzelini yalnızca İtalya'da yiyebileceğiniz bir lezzet. Türk mutfağının pidesi de diyebileceğimiz pizzayı evlerimizde de sık sık yapıyor ve yiyoruz.2. Lazanya
Garfield çizgi filminde sıkça gördüğümüz lazanya, artık Türk mutfafında da yerini almaya başladı. Beşamel sos ve bolonez sosunun, kıyma ve makarna yapraklarıyla buluşmasıyla ortaya çıkan bu güzel lezzet, sunumuyla da şık bir görüntü sağlayarak sofralarımızda yerini aldı.

3. Ravioli
Ülkece mantıyı çok severiz. Mantı severlerin mutlaka denemesi gereken bir tarif. İçini ister peynirli yapın ister kıymalı. İki türlü de seveceğinizden eminiz.4. Risotto
Pirinç pilavı görünümlü bu tarifin pirinç pilavından temel farkı; kullanılan pirinç. Pirincin yıkanmadan yani nişastasıyla kullanılması ve tabi ki parmesan peyniri.. Tavuklu, mantarlı bir çok çeşidini yapabileceğiniz risottoya mutfağınızda mutlaka bir şans vermelisiniz.
5. Focaccia
'Bu bildiğimiz domatesli ekmek' dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, aslında temel olarak domatesli ekmekten bir farkı yok. Zeytinli, domatesli, kekikli ve zeytinyağlı.. Fırından çıkınca duyduğunuz koku inanılmaz. Bizim meşhur pazar kahvaltılarımıza farklı ve güzel bir tarif arıyorsanız, buldunuz. Bu kokuyu evdeki herkesin duyması gerek..

Diğer Makaleler